Nadváha – Výpočet

NadváhaSvětová zdravotnická komora identifikuje nadváhu pomocí BMI čili Body Mass Indexu. BMI je vzorec, který se používá nejčastěji při určení nadváhy či obezity a jeho výpočet zní takto:
Hmotnost v kg / (výška v m)2 = BMI

Výslednou hodnotu, stačí pak porovnat s tabulkou, kterou můžete vidět níže.

 

  • Méně než 16,5 – těžká podvýživa
  • 16,5 – 18,5 – podváha
  • 18,5 – 25 – zdravá (normální) váha
  • 25 – 30 – nadváha
  • 30 – 35 – mírná obezita
  • 35 – 40 – střední obezita
  • 40 a více – morbidní obezita

Zajímavé je, že výsledné hodnoty mohou být odlišné díky rasy člověka. V Asii mají BMI tvrdší, kde je považováno teprve BMI nad 27 za nadváhu.

Body Mass Index nemusí být zcela přesný a mohou jej ovlivnit tyto body:

  • Věk, poměr svalové hmoty, poměr tuku, pohlaví, zdravotní stav atd.

Další metodou jak zjistíte, že máte nadváhu, je měření obvodu pasu. U mužů je za nadváhu považován obvod nad 94 cm, u žen nad 80. Obezita pak u mužů začíná s obvodem nad 102 cm a u žen nad 88 cm. Určitě vám došlo, že tato metody měření nadváhy, také nemusí být spolehlivá. Každý člověk má jinou stavu těla.

Dalším velice známý způsobem výpočtu nadváhy, spočívá v určení poměru obvodu pasu a boků. Měřicí technika se nazývá WHR index. Stačí změřit obvod svého pasu v místě, kde je nejštíhlejší, a obvod boků v místě, kde jsou nejširší. Obvod pasu v cm pak vydělte obvodem boků.

  • Muži – nadváha = hodnota 0,95 a větší
  • Ženy – nadváha = hodnota 0,8 a větší

Veškeré měřící techniky nadváhy jsou pouze orientační, proto pokud chcete mít přesné výsledky, musíte navštívit odborníka. Můžete využít výživového specialistu přes online formulář, který vám poradí ohledně zdraví.

 Nadváha u dětí

Nadváha u dětí se začíná čím dál více projevovat a tento jev postihuje již 20 – 30 % mládeže. Vypočítat nadváhu u dětí, není možné využít klasický BMI kalkulátor, musí se použít speciální tabulky určenou pro mládež. Proto je vhodné dítě v případě podezření přivést k lékaři či odborníkovi na obezitu.

Zapomeňte na bájné mýty, které říkají, že dítě z nadváhy vyroste. Ne vždy je to pravda. Velice obézní děti mívají časté onemocnění, které se také projevuje v dospělosti, a mnohdy vedou k brzké smrti. Nadváha u dětí, také bortí stavbu těla, které se teprve vyvíjí a proto jejich kosti a klouby nejsou připravené na nadměrnou váhu. Může dojít k poškozením pohybového aparátu, hormonálním poruchám, rozvoji diabetu, psychickým následkům i ke kardiovaskulárním problémům.

Jak se zbavit nadváhy?

Zbavit se nadváhy můžete mnoha způsoby. Na internetu naleznete mnoho způsobů jak zhubnout, které jsou ověřené lidmi. U nás můžete naleznout výživového poradce, který Vám pomůže srazit vaší nadváhu upraveným jídelníčkem a dalšími radami. Určitě je Vám jasné, že bez aktivity jen tak nezhubnete. Proto je dobré si zřídit nějaký cvičební program např. cvičení doma nebo cvičení ve fitness centru. V neposlední řadě můžete vyzkoušet prášky na hubnutí Andropharmia Slim, které jsou známy po celém světě, obsahují pouze přírodní látky, proto jsou dostupné veřejnosti bez lékařského předpisu.

 Přidej komentář

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *