Cviky na nohy

Cviky na nohyNohy patří mezi největší svalové partie těla. Největší komplexem je hýžďové svalstvo, kterému dominuje gluteus maximus čili velký hýžďový sval následovaný hýžďovým svalem středním a malým.

 

Stehno tvoří zepředu kvadriceps (čtyřhlavý sval stehenní) a krejčovský sval (dlouhý sval stehenní). Na zadní straně stehen pak najdeme takzvané hamstringy – biceps femoris (dvouhlavý sval stehenní), sval pološlachitý a sval poloblanitý.

V neposlední řade, tady máme lýtka. Lýtka obsahují trojhlavým svalem lýtkovým, dlouhým svalem lýtkovým a předním svalem holenním.

O anatomii nohou bychom mohli psát do nekonečna, ale u nás jste se dozvěděli základy, které nám postačí. U nás naleznete ty nejčastější cviky na nohy.

Cviky na nohy – stehenní svaly

Mezi nejznámější a nejúčinnější cviky na nohy samozřejmě patří dřepy a mrtvý tah. Tyto cviky spolu s benchpressem jsou nejproslulejší cviky u kulturistů.

  • Mrtvý tah – Je velice složitý a komplikovaný cviky, a proto nemá smysl jej zde popisovat. Pokud máte zájem, tento cvik na nohy využívat podívejte se na názorné video anebo si domluvte schůzku s trenérem ve fitness centru.

Cvik slouží hlavně k budování síly a objemu zádového, stehenního a hýžďového svalstva. Velmi lehký mrtvý tah však může výborně posloužit i k hubnutí, protože  jako všechny komplikované cviky na větší partie slouží k tomuto účelu ideální.

  • Klasický dřep snad není zapotřebí představovatJedná se o cvik objemový a silový, pokud si zvolíte vysoké zátěže. Pokud budete provádět cvik bez závaží, tak potom je bude jednat o cvik rozvíjející anaerobní i aerobní kondici a významně podporující spalování tuků a zrychlení metabolismu.
  • Výpady jsou odvozené z klasických dřepů. Cvik se začíná ve stoje, nohy jsou rozkročené na šířku ramen. Uděláte úkrok pravou nohou do strany a zhoupnete se do podřepu. Poté se vrátíte do výchozí pozice a zopakujete totéž na levou stranu.
  • leg-press se provádí na stroji, vleže na nakloněné rovině odtlačujete směrem vzhůru závaží. Cvik připomíná obrácený dřep.
  • Předkopávaní a zakopávaní –  V neposlední řadě tady máme tento cviky na nohy, který také můžete znát. První cvik izoluje přední a druhý cvik zadní stehenní svaly. Jde o cviky zejména na tvarování daného svalstva.

Cviky na lýtka

Lýtka jsou poměrně malé svalové partie, které, ale skrývají velkou sílu. Cviky na lýtka se dělají nejčastěji výponami, které jsou asi jediný nejúčinnější cvik na tuto oblast. Variant je nespočet, ale mezi ty nejčastější patří výpony ve stoje a vsedě. Výpony můžete buď cvičit na stroji nebo doma v obýváku.Přidej komentář

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *